Prisijunkite prie mūsų

ĮDOMU

Ar tikrai bulvių valgymas mus storina? Tiesa yra ta, kad mūsų mėgstamą daržovę pakeičia visi priedai, kuriuos dedame gamindami

Parašė

-

Ar tikrai nuo bulvių storėjama? Ilgą laiką girdime labai panašią informaciją – valgyti bulves yra nesveika ir nepatartina tiems, kurie prižiūri savo sveikatą ir svorį. Nerastume tikriausiai nei vienos dietos, kurioje butų bulvės. Tačiau ar iš tiesų ši daržovė yra tokia “blogybė”, kaip ją mums pateikia dietologai? O gal tai mitas, kad nuo bulvių storėjama? 

Reklama

Kodėl verta valgyti bulves? 

Visų pirma, bulvės yra turtingas daugelio maistinių medžiagų šaltinis. Juose yra vitamino C, vitamino A, vitamino E, B grupės vitaminų (B1 tiamino, B2 riboflavino, B3 niacino ir B6 piridoksino), kalio, kalcio, magnio, fosforo, geležies, cinko, vario ir mangano. Juose gausu skaidulų, kurios greitina medžiagų apykaitą ir mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.

Be to, bulvėse gausu krakmolo, t.y. sudėtinių angliavandenių, dėl kurių, skirtingai nei dėl  paprastųjų angliavandenių, greitai nesumažėja gliukozės kiekis kraujyje. Pakankamas gliukozės kiekis kraujyje ilgą laiką išlaikys sotumo jausmą. Be to, tai sumažins vadinamųjų „bado“ priepuolių tikimybę.

Kiek kalorijų turi bulvė? – Ar bulvės storina?

Ar manote, kad bulvės storina? Nustebinsime jus: 100 gramų bulvių yra tik 77 kcal. 100 gramų spagečių yra net 120 kcal, 100 gramų ryžių – jau 130 kcal, o sveikiausiu vakarienės priedu laikomose perlinėse kruopose – 123 kcal 100 gramų. Bulvių kaloringumas visų pirma priklauso nuo jų paruošimo būdo.

Reklama

Kaloringumas pagal bulvių paruošimo būdą

Mažiausiai kaloringos yra bulvės, virtos vandenyje su 77 kcal arba keptos orkaitėje, nepridedant aliejaus – 87 kcal. Kai į kepamas bulves įpilate šaukštą saulėgrąžų aliejaus, kalorijų kiekis padidėja iki 165 kcal 100 gramų. Jei mėgstate bulves, keptas keptuvėje su 1 šaukštu sviesto, tai 100 gramų bulvių bus 200 kcal.

100 gramų gruzdintų bulvyčių turės 260 kcal. Taigi, kaip matote, pati bulvė nėra labai kaloringa, tačiau retas kas mėgsta jas gaminti be papildomų riebalų. Be abejonės, nuo seno siekiame ne tik maistingai, bet ir skaniai pavalgyti. Tad pridedami aliejų ar sviestą prie buvlių košės turime tą daryti saikingai. 

Triukas, kaip sumažinti bulvių kaloringumą, bet valgyti skaniai

Nors 77 kcal tikrai nėra daug, yra gudrybių, kaip bulves padaryti dar dietiškesnes. Pirma, nevirkite bulvių per ilgai. Jei bulvės bus verdamos ilgiau, jos neteks daugiau maistinių medžiagų, ypač vitamino C, ir padidės kaloringumas. Švelniai išvirtos bulvės yra mažiausiai kaloringos.

Antroji gudrybė – valgyti jaunas bulves. Mažesnio jų kaloringumo priežastis – padidėjęs vandens kiekis. Naujose bulvėse vandens yra iki 80 proc.

Bulvės virtos su lupena išlaiko kur kas daugiau savo natūralaus skonio, tad verta gaminti bulves “marškinėliuose”. Naujoviški virtuvės įrenginiai taip pat gali pagelbėti – karšto oro gruzdintuvės dabar yra labai madingos, nes jos gali suteikti naujų skonių įprastiems patiekalams. Kepti karšto oro gruzdintuvėje nereikia riebalų, tad verta pasigaminti bulvių skiltelių, keptų būtent šio prietaiso pagalba. 

Reklama

Bulvės nėra bevertis ir tukinantis jūsų vakarienės priedas. Visų pirma, jos yra turtingas vitaminų ir mineralų šaltinis. Be to, bulvės yra sotūs ir nekaloringas maistas, o tai turėtų būti pagrindinė bet kokios dietos sudedamoji dalis. Visados svarbiausia būti sąmoningiems ir paskaičiuoti, kiek ir kokių priedų pridedate į bulvinius patiekalus. 

 

POPULIARU