Prisijunkite prie mūsų

ĮDOMU

Moteris darbe vilkėjo mėgstamą aprangą, tačiau vadovas paprašė jos daugiau taip nesirengti. Ji pasidalijo šia istorija internete, tačiau nustebo, kai daugelis pritarė darbdaviui – kodėl?

Parašė

-

Dažniausiai darbo pokalbio metu galima susidaryti įspūdį apie įmonės aprangos kodą. Ar jūsų pašnekovas dėvėjo megztinį ar kostiumą? Ar darbuotojai renkasi džinsus, ar formalius drabužius? Šie pirmieji pastebėjimai gali padėti susivokti, kas yra tinkama konkrečiame darbe.

Reklama

Vis dėlto, atrodo, kad komunikacija tarp Taylor Harley ir jos darbdavio nebuvo aiški. Moteris į darbą atėjo pasipuošusi savo mėgstama vyšnių raštais marginta apranga, tačiau vienas vadovų jai pranešė, kad toks drabužis yra „netinkamas“ ir paprašė daugiau jo nevilkėti. Nusivylusi Taylor nusprendė pasidalinti savo patirtimi „TikTok“ tinkle, tačiau jos istorija sulaukė ne tik palaikymo – daugelis sutiko su darbdavio pastaba.

Asociatyvi nuotrauka

Ar darbdaviai turi teisę reguliuoti darbuotojų aprangą?

Darbdaviai gali turėti įvairių priežasčių nustatyti aprangos taisykles. Kai kurios jų yra suprantamos – pavyzdžiui, tam tikros industrijos reikalauja oficialios ar net specialios aprangos. Tačiau yra ir tokių ribojimų, kurie sukelia diskusijų ir pasipriešinimo.

Reklama

Taylor tikėjo, kad jos apranga buvo tinkama darbo aplinkai, tačiau vadovas manė kitaip. Jos noras išreikšti savo stilių virto viešu debatu – ar tikrai darbdaviai turėtų reguliuoti, ką dėvi jų darbuotojai?

Aprangos kodai darbovietėse: taisyklė ar atgyvena?

Aprangos kodai vis dar plačiai taikomi. 2023 m. atlikta apklausa parodė, kad 74 proc. Jungtinės Karalystės biurų darbuotojų privalo laikytis nustatyto aprangos kodo. Dar 5 proc. dirba su specialia uniforma, o tik 21 proc. gali rengtis laisvai.

Beveik 80 proc. apklaustųjų teigia, kad darbdaviai turi teisę nustatyti aprangos reikalavimus, o tik 18 proc. mano kitaip. Įdomu tai, kad jaunesni nei 35 metų darbuotojai dažniau nepritaria aprangos taisyklėms, tuo tarpu vyresni nei 45 metų mano, kad jos yra būtinos.

Asociatyvi nuotrauka

Tam tikros industrijos laikosi ypač griežtų aprangos taisyklių:

  • Nekilnojamojo turto sektorius – 100 proc. darbuotojų turi laikytis aprangos kodo
  • Ne pelno organizacijos ir labdara – 89 proc.
  • Verslas ir informacija – 83 proc.
  • Finansai ir draudimas – 75 proc.
  • Švietimas – 71 proc.

Tuo tarpu kūrybinės industrijos dažniausiai leidžia laisvesnį stilių:

  • Menas ir dizainas – 29 proc. gali rengtis kaip nori
  • Gamtos ištekliai ir aplinkos sektorius – 19 proc.
  • Marketingas ir reklama – 12 proc.
  • Statybos ir komunalinės paslaugos – 11 proc.
Reklama

Asociatyvi nuotrauka

Darbo apranga keičiasi, bet taisyklės vis dar galioja

Aprangos suvokimas darbo vietose nuolat kinta. 2024 m. apklausa parodė, kad 70 proc. vadovų mano, jog anksčiau griežtai draustos aprangos detalės dabar laikomos priimtinomis. Tačiau kartu tai sukelia ir sumaištį – daugiau nei pusė samdančių vadovų pripažino, kad darbuotojai nebežino, kas iš tikrųjų yra tinkama apranga.

82 proc. darbuotojų norėtų aiškesnių aprangos taisyklių, tačiau net 43 proc. niekada nėra gavę jokios informacijos apie tai, kas tinkama darbe. Be to, beveik pusė darbuotojų iš mažesnes pajamas gaunančių šeimų pripažįsta, kad jiems sunku suprasti, kas laikoma „profesionalia“ išvaizda.

Asociatyvi nuotrauka

Kodėl šis klausimas dažniausiai paliečia moteris?

Aprangos taisyklės dažnai būna nekonkrečios, tačiau moterys su jomis susiduria dažniau nei vyrai. Jų išvaizda dažnai vertinama pagal dviprasmiškus standartus – kai kuriose darbo vietose iš jų tikimasi makiažo ir elegantiškų drabužių, o kitur per daug išryškinta išvaizda gali būti laikoma netinkama.

Karjeros ekspertas Keith Spencer pataria:

  • „Jei nesate tikri dėl aprangos, rinkitės neutralius, tvarkingus drabužius. Venkite pernelyg laisvos, ryškios ar dėmesį traukiančios aprangos.“
  • „Jei dvejojate, pasitarkite su personalo skyriumi ar kolegomis. Geriau atrodyti profesionaliai, nei išsiskirti netinkamu būdu.“

Ar Taylor Harley buvo teisi?

Po jos vaizdo įrašo pasipylė įvairios reakcijos. Daugelis komentatorių pritarė darbdavio sprendimui, nors kai kurie palaikė ir Taylor poziciją.

@taylor.harley

I thought it was cute but apparently I’m wrong and I’m actually wearing pajamas🤷‍♀️ #fyp#girls#girlsgirl#oufit#fitcheck

♬ Messy – Lola Young

Kritikuojantys komentatoriai rašė:

  • „Tai atrodo kaip pižama, ne biuro apranga.“
  • „Aprangos kodas egzistuoja ne be priežasties.“
  • „Darbas – ne vieta ieškoti dėmesio.“

Tačiau palaikančiųjų nuomonės buvo kitokios:

  • „Kodėl žmonėms rūpi, ką ji dėvi? Svarbiausia – kaip ji dirba.“
  • „Jei įmonė neturi oficialaus aprangos kodo, vadovas neturėtų kištis.“
  • „Svarbiausia jaustis patogiai ir pasitikėti savimi.“

Kai kurie komentatoriai pabrėžė, kad viskas priklauso nuo darbo vietos – kūrybinėse industrijose tokia apranga gali būti priimtina, tačiau oficialioje aplinkoje ji gali būti laikoma netinkama.

Taylor istorija iškėlė aktualų klausimą – kiek darbdaviai gali kontroliuoti darbuotojų aprangą ir ar šiuolaikinė darbo kultūra turėtų suteikti daugiau laisvės asmeninei išraiškai?

POPULIARU

© 2021 Pertraukele.net - be raštiško sutikimo kopijuoti ar kitaip atgaminti turinį draudžiama