Ar jums kartais susidaro įspūdis, kad priaugate svorio nepaisant to, kad visada valgote panašų maistą ir panašų kiekį kalorijų? Ar jums buvo taip, kad kilogramai augo, bet patys negalėjote suvokti, nuo ko ir mintyse pagalvojote: “storėju nuo oro”? Kilogramai pasirodo iš oro nepaisant nuolatinio fizinio krūvio? Būtinai patikrinkite, ar viršsvoris nėra kokios nors ligos simptomas.
Dažnai dėl antsvorio ar nutukimo kaltiname genetiką, vaistus ar hormoninius sutrikimus, bet ar visada priežastys yra kažkur kitur? Be abejonės, negalime “nurašyti” iš tiesų dėl ligos vykstančių svorio šuolių organizme. Tad šiandien aptarsime keletą atvejų, kai augantis svoris tampa aiškiu simptomu, kuris rodo, kad kažkas vyksta organizme.
Šiuo straipsniu niekaip nesiekiame nei įbauginti, nei diagnozuoti, nei suteikti patarimų, kuriuos turėtų suteikti sertifikuoti daktarai. Jei įtariate, kad jūsų organizmas veikia nesklandžiai ir įtaiate, kad sergate patys to nežinodami, tikrai siūlome kreiptis į savo gydytoją ir kartu su juo atlikti tyrimus.
Negalima aiškiai teigti, kad tam tikros ligos sukelia svorio padidėjimą. Neretai svorio padidėjimas yra susijęs su elementariausia savęs nepriežiūra, stresu, blogais įpročiais ir greito malonumo (maiste) siekimu. Galima daug kalbėti apie tai, kaip pats žmogus kaltas dėl savo per didelio svorio, tačiau verta paanalizuoti ir kitus, realius atvejus. Ligos, sukeliančios svorio padidėjimą – ar jos egzistuoja? Tikrai taip. Štai keletas iš jų:
Maisto alergijos
Alergiški žmonės vartoja antihistamininius vaistus, kurie gali sukelti padidėjusį apetitą. Histamino sekreciją mažinantys vaistai didina apetitą, tad jei valgysime daugiau, svoris gali padidėti. Tačiau pati alergija mūsų nestorina.
Policistinių kiaušidžių sindromas
Moterys, kenčiančios nuo PKS, turi problemų dėl riebalinio audinio, kuris kaupiasi aplink juosmenį. PKS gydymas daugiausia susijęs su hormonų pusiausvyros atkūrimu moters organizme. Kūno riebalų perteklius gamina androgenus, kurie skatina svorio augimą. Tai veda į užburtą ratą, nes turint riebalų perteklių vis sunkiau numesti svorio.
Skydliaukės ligos
Vien dėl skydliaukės ligos nepriaugate ir nesumažinate svorio. Jei vartojate vaistus, padidėja apetitas ir tokiu būdu neišvengiama per didelio kalorijų kiekio, kuris veda automatiškai prie viršsvorio.
Steroidų terapija imuninėms ligoms gydyti
Tokios ligos kaip astma, vilkligė ar reumaroidinis artritas gydomos didelėmis steroidų dozėmis.Šie vaistai kovoja su uždegimu, deja, kaip šalutinis poveikis, jie sukelia svorio padidėjimą ir riebalų susidarymą, kurie kaupiasi aplink pilvą, kaklą, veidą. Tokiais atvejais būdingas viršutinių kūno dalių patinimas. Be to, dėl ligų, gydomų steroidais, labai sumažėja mūsų fizinis aktyvumas, o tai sumažina sudeginamų kalorijų kiekį.
Kušingo sindromas – ligos, sukeliančios svorio padidėjimą
Šios ligos simptomas yra didelis hormono kortizolio kiekis kraujyje. Liga atsiranda dėl ilgalaikio steroidinių vaistų vartojimo dėl antinksčių arba hipofizės naviko. Kitas simptomas yra būdingas nutukimas aplink veidą, kaklą ir raktikaulius. Nepaisant dietos ir fizinio aktyvumo, jo atsikratyti neįmanoma.
2 tipo diabetas
Sergant cukriniu diabetu, reikia išlaikyti tinkamą svorį, nes priaugus svorio padidėja organizmo insulino poreikis. Vaistų vartojimas skatina svorio augimą.
Apibendrinant galima teigti, kad yra ligų, kurios sukelia svorio padidėjimą, tačiau dauguma viršsvorio atvejų nėra dėl ligos, o dėl kitų priežasčių. Be abejonės, turime pripažinti, kad persivalgymas ir kiti normalios mitybos nukrypimai šiais laikais irgi laikomi liga. Kalbos, kad tiesiog visada turime būti sąmoningi dėl to, ką įdedame į savo organizmą, nėra tuščios.
Dabar kaip niekada, dėl sėslaus gyvenimo būdo, kiekvieno žmogaus pareiga pasirūpinti papildomomis fizinėmis veiklomis ir būtinai apgalvoti tai, ką įsidedame sau į lėkštę. Kas liečia ligas, kurios skatina svorio augimą – jei jaučiate, kad iš tiesų jūsų organizmas veikia iškreiptai ir jums auga svoris nepaisant to, kad savo mityboje pokyčių nedarėte kurį laiką, būtinai kreipkitės į gydytojus sveikatos patikrinimui. Atsarga gėdos nedaro, geriau nustatyti ligą anksčiau, nes daugelį tokių problemų galima sukontroliuoti arba visiškai išgydyti.
Visas šio straipsnio turinys yra išskirtinai pramoginio pobūdžio ir dėl bet kokios medicininės informacijos ir gydymo turite kreiptis į sertifikuotus sveikatos specialistus.
You must be logged in to post a comment Login