Prisijunkite prie mūsų

Istorijos

Jaunystėje vyras nuo nacių išgelbėjo 669 vaikus, tačiau visą savo gyvenimą jis laikė tai paslaptyje. Jai išaiškėjus, vyras buvo pakviestas į renginį, kur jam buvo atskleista didelė paslaptis

Parašė

-

Tai, kas vyksta dabar Europoje, nenumaldomai mums primena apie panašaus pobūdžio laikotarpį praeitame amžiuje. Antrasis pasaulinis karas buvo viena iš didžiausių žmonijos tragedijų, kurios metu atsiskleidė tiek didžiausias širdis turintys žmonės, tiek tie, kurių krūtinėje jos nėra. Nicholas George Winton gimė 1909-aisiais Vokietijoje, tačiau po keletos metų jo žydų kilmės tėvai nusprendė persikraustyti į Jungtinę karalystę.

Reklama

Nicholas užaugo saugioje ir jį gerbiančioje aplinkoje, būdamas visai jaunas tapo sėkmingu bankininku. Tačiau 1939-aisiais, kai jam buvo vos 30 metų, jis juto, kad visas pasaulis verčiasi aukštyn kojomis. Nacistinė Vokietija paskelbė karą kone visam pasauliui ir kiekvienas žmogus negalėjo išvengti skaudžios realybės.  Antrojo pasaulinio karo išvakarėse Nicholas atostogavo Čekoslovakijoje, kur jam teko priimti vieną didžiausių ir rizikingiausių sprendimų savo gyvenime.

Jis kuo puikiausiai žinojo, kas laukia žydų kilmės suaugusiems ir vaikams, tad jaunas vyras nusprendė pasinaudoti savo galimybės, finansine padėtimi ir padėti vaikams pasiekti saugią žemę kuo skubiau. Nicholas savarankiškai suorganizavo gelbėjimo operaciją žydų kilmės vaikams, kuriuos jis traukiniais gabeno kuo skubiau į Jungtinę Karalystę.  Jo planas buvo grandiozinis ir labai rizikingas.

Reklama

Net 669 vaikai traukiniu saugiai kirto Jungtinės Karalystės sieną ir buvo priglausti sąjungininkų šeimose. Tai buvo viena svarbiausių ir baisiausių misijų vyro gyvenime. Jis padarė labai daug gero vaikams, kurie neteko savo tėvų koncentracijos stovyklose, tačiau tuo pat metu jis patyrė ir nesėkmių. Vienas iš paskutinių traukinio reisų, vežusių vaikus į saugumą, buvo subombarduotas. Tądien 250 vaikų nepasiekė saugios žemės.

Galbūt būtent dėl šios nesėkmės, galbūt dėl to, kad net ir praėjus karui žydai negalėjo pasijusti visiškai saugūs, Nicholas slėpė paslaptį apie savo gelbėjimo operaciją. Vyras daugiau gyvenime apie savo žygdarbį nekalbėjo su niekuo. Galbūt jis norėjo tą paslaptį nusinešti su savimi į kapus, nes minties, kad vaikai turėjo užaugti saugume, jam užteko. Tačiau jo paslapčiai buvo lemta atsiskleisti.

Operacijos metu Nicholas registravo pervežamus į saugią žemę vaikus, kartu su jų nuotraukomis ir šeimų aprašymais. Nicholas turėjo paslėpęs visus šiuos dokumentus palėpėje, kurioje jis nesitikėjo, kad kas nors juos aptiks. Praėjus bene 5 dešimtmečiams Nicholas žmona sužinojo tiesą, kai tvarkydama senus vyro dokumentus, dulkėjusius palėpėje, ji rado išgelbėtų vaikų sąrašą. Nicholas pavardei buvo lemta būti išgirstai tik 1988-aisiais. 

Reklama

Vyras senatvėje atskleidė savo paslaptį ir apie jį sužinojo visas pasaulis. Daug kas vadino jį “Angliškuoju Šindleriu”, kuris taip pat didvyriškai išsaugojo žydų gyvybes karo metu. Nicholas 1988-aisiais neturėjo didelio pasirinkimo tik priimti padėkas, pagyras ir garbę už tokį jaudinantį ir milžinišką žygdarbį. Jo garbei buvo sukurtas renginys, kuriame buvo pagerbtas vyro vardas.

Sėdėdamas pilnoje salėje, Nicholas klausėsi vedėjos pasakojamos istorijos, jis sužinojo šiek tiek detalių apie išgyvenusių vaikų tolimesnius likimus ir išspaudė ne vieną ašarą. Tačiau didžiausia paslaptis laukė renginio pabaigoje. Renginio vedėja paminėjo, kad Nicholas išgelbėti vaikai (kurie jau buvo suaugę, kai kurie senjorai) labai apsidžiaugė pagaliau sužinoję savo angelo sargo, gelbėtojo vardą.

Grupė tų žmonių norėjo tą dieną asmeniškai atsidėkoti Nicholas, tačiau jis to net nenutuokė. Jis net nežinojo, kad visą laiką šalia jo sėdėjo būtent tie vaikai, kuriuos kadaise jis išsaugojo. Visa salė liejo ašaras neįtikėtinai jautrios akimirkos metu, kai aplink Nicholas atsistojo dešimtys žmonių, skolingų jam viską, už išsaugotą gyvybę.

Vyras stipriai apsikabino kiekvieną žmogų ir šluostėsi ašaras. Už savo nuopelnus Nicholas buvo karalienės priimtas į garbingą riterių ratą, o vėliau jis taip pat gavo aukščiausią Čekijoje skiriamą apdovanojimą už nuopelnus dėl tuometinės Čekoslovakijos vaikų. Likusį gyvenimą šis didvyris praleido susitikdamas žmonėmis, dėkingais už jo nuostabų poelgį jaunystėje.

Nicholas nugyveno laimingą ir labai ilgą gyvenimą. Jis mirė miegodamas savo lovoje, būdamas 106-erių. Jo atminimas už atliktą žygdarbį amžiams įrašytas į pasaulio istoriją. 

Jautri akimirka, kai Nicholas susitiko su savo išgelbėtais vaikais:

POPULIARU