Prisijunkite prie mūsų

Sveikata

Sausis – tai puikus mėnuo iššūkiui atsisakyti alkoholio. Štai kas vyksta su organizmu, kai nustojame vartoti jį 30 dienų

Parašė

-

Jau tūkstančius metų alkoholis yra įvairių pasaulio kultūrų dalis. Nesvarbu, ar ką nors švenčiame, ar tiesiog išgeriame vyno taurę prie vakarienės ar pietų, daugybė žmonių pasaulyje beveik kasdien išgeria bent vieną alkoholinį gėrimą. Nors kai kurios alkoholio rūšys yra naudingos sveikatai, vartojant jo per daug tikrai darome sau žalą. Kas atsitiks, jei nustosite vartoti alkoholį visiškai? Pokyčiams pamatyti tereikia 30 dienų.

Reklama

Nors alkoholis nužudo daugiau žmonių nei opioidai, visiškas alkoholio atsisakymas 30 dienų daugumai žmonių gali atrodyti ekstremalu. Todėl mokslininkai pasitelkė atsirandančius “trendus” ir pakvietė tam pasiryžusius žmonės sudalyvauti tyrime. Tai buvo pavadinta “Sausuoju sausiu”.

Sasekso universiteto (Anglija) mokslininkai nusprendė stebėti 800 „Sausojo Sausio“ dalyvių, kurie nusprendė vieną mėnesį nevartoti alkoholio, kad išsiaiškintų, kokį poveikį tai turėjo jų gėrimo įpročiams vėliau. Jie išsiaiškino, kad alkoholio atsisakymas vienam mėnesiui padėjo geriau suvaldyti jo vartojimą net po šešių mėnesių. Štai konkreti tyrimo statistika:

Atsisakius alkoholio vienam mėnesiui, vėliau:

  • Išgėrimo dienų skaičius per savaitę sumažėjo nuo 4,3 iki 3,3
  • Nesaikingo girtavimo rodikliai sumažėjo nuo 3,4 karto per mėnesį iki 2,1
  • Išgertų gėrimų skaičius per dieną, kai alkoholis vartojamas, sumažėjo nuo 8,6 iki 7,1

Iš esmės mėnesio pertrauka nuo alkoholio vartojimo padėjo žmonėms sužinoti, kad jiems nereikia tiek daug gerti, kad galėtų mėgautis alkoholiu ir jį supančiais įvykiais.

Reklama

Kas nutinka jūsų kūnui nustojant vartoti alkoholį

Daugelis iš mūsų turime jau susiformavusius gėrimo įpročius, kurie yra stabilūs ir nuosekliai pasikartojantys, todėl iš tikrųjų nepastebime neigiamo poveikio, kurį tai daro mūsų savijautai. Žinoma, atsisakius alkoholio vienam mėnesiui, poveikis kiekvienam žmogui skirsis, tačiau visi jie linkę laikytis panašaus modelio.

Nustoję gerti 30 dienų, galite tikėtis šių kūno ir sveikatos pokyčių:

1. Pagerinta kepenų sveikata


Kepenys yra pagrindinis organas, atsakingas už alkoholio perdirbimą. Kai padarysite pertrauką, jūsų kepenų sveikata pradės gerėti.

„Tai neįvyksta per dieną, bet kiekvienam, kuris geria per daug, o tai vėlgi yra daugiau nei du gėrimai per dieną vyrams, o vienas per dieną moterims, atsiranda riebalinių pokyčių kepenyse, todėl nustojus gerti, tie pokyčiai yra grįžtami ir kepenys vėl gali tapti normalios“, – aiškina dr. Amitava Dasgupta, knygos „Gerimo mokslas“ autorė. „Kepenys gali sutelkti dėmesį į kitus savo darbus, pavyzdžiui, skaidyti kitus organizmo gaminamus toksinus, metabolizuoti riebalus ir perteklinius hormonus, kuriuos reikia suskaidyti“.

2. Mažesnė širdies ir kraujagyslių ligų rizika

Fermentų grupė, daugiausia randama kepenyse, vadinama alkoholio dehidrogenazėmis, yra atsakinga už alkoholio metabolizmą. Tačiau kai alkoholio suvartojama per daug, fermentas yra perpildytas ir kiti fermentai turi perimti viršų.

„Kai jis metabolizuojamas šiuo skirtingu būdu, jis gamina daug laisvųjų radikalų, kurie, kaip žinoma, oksiduoja blogąjį cholesterolį, o kai jis oksiduojasi, nusėda ant miego arterijų ir sudaro jų blokavimą“. Saikingas gėrimas (tik vienas ar du gėrimai porą kartų per savaitę) daugeliui žmonių tokio poveikio neturi.

3. Mažesnė vėžio rizika

Reklama

Mes visada kalbame apie rūkymą ir vėžį, tačiau alkoholis gali turėti labai panašų poveikį. Yra sąsajų tarp alkoholio vartojimo ir šių vėžio rūšių:

  • Galva
  • Kaklas
  • Stemplė
  • Kepenys
  • Krūtinė
  • Kolorektalinis

Jei geriate mažiau arba visai negeriate, jums sumažėja rizika susirgti šiomis vėžinėmis ligomis.

4. Svorio metimas


Ar numesite 20 kilogramų vos vieną mėnesį visiškai negėrę? Tikrai ne. Tačiau yra nustatyta, kad alkoholis skatina apetitą dėl dehitratacijos, todėl mažiau alkoholio lems mažesnį kalorijų suvartojimą. Alkoholis taip pat yra tuščios ir nenaudingos kalorijos, kurios bus pašalintos iš dienos normos. Alkoholio vartojimas linkęs sukelti patinimą (dar vadinamą vandens susilaikymu), todėl pirmas dalykas, kurį pastebėsite, yra jo praradimas. Taip pat atsikratysite noro pagirių metu valgyti nesveiką ir riebų maistą, kurį dažnai žmonės renkasi po vakarėlių.
Jau nekalbant apie tai, kad vietoje pagirių visą dieną ant sofos, turėsite jėgų išeiti ir užsiimti produktyviais, aktyviais savo dienos užsiėmimais.

6. Geresnis miegas


Nors alkoholis turi raminamąjį poveikį, jo įtaka mūsų miego kokybė paprastai nėra gera. Kai nustosite vartoti alkoholį, pastebėsite, kad pabusite žvalesni ir energingesni. Taip pat galite tikėtis atrodyti geriau: atsisveikinkite su maišeliais po akimis ir pasisveikinkite su šviesia, spindinčia oda.

7. Smegenų veiklos sustiprėjimas

Visiems gerai žinoma, kad alkoholis veikia mūsų smegenis. Kuo daugiau jo vartojate, tuo didesnė tikimybė, kad alkoholis turės ilgalaikį poveikį jūsų smegenims. Nustoję gerti arba bent jau pradėję jo vartoti mažiau, galite tikėtis, kad padidės koncentracija ir pagerės atmintis.

Teigiamas alkoholio atsisakymo poveikis yra ne tik fizinis:

  • Sumažėjęs nerimas ir pagerėjusi psichinė sveikata
  • Sutaupyti pinigai
  • Geresni ryšiai su šeima ir draugais
  • Malonesni ir produktyvesni savaitgaliai (arba darbo dienos)

Nepaisant visų privalumų, žinoma, kad mesti alkoholį yra sunku. Jūsų draugai ir šeimos nariai gali nesuprasti jūsų pasirinkimo, bus spaudimas išgerti įvairiomis aplinkybėmis ir bus dienų, kai tiesiog labai norėsite taurės vyno. Kiekvienas turi savo būdą, kaip susidoroti su šiais iššūkiais. Galbūt nuspręsite tą mėnesį visada likti namuose ir tai jums bus nesunku. Labai socialiems asmenims, kurie neįsivaizduoja savęs be vakaro su draugais, reikia gerti nealkoholinius gėrimus, kurie bent jau suteiks pačio gerimo proceso iliuziją.

Tiems, kurie vairuoja, gali būti lengviau, jei susitarsite su draugais būti to mėnesio visų vairuotoju. Galbūt netgi galite pasiūlyti savo draugams susibūrimo vietas, kuriose alkoholis nėra parduodamas. Kad ir kaip nuspręstumėte tai padaryti, pamatysite naudą ir atpildą už savo pastangas. Kaip ir su metimu rūkyti, atsisakyti alkoholio visam mėnesiui gali iš tiesų būti labai sunku. Tačiau bet kokios pastangos gyventi sveikiau yra sveikintinos. Galite pakeisti nors dalį savo vartojimo įpročių ir pajusti pokyčius.

POPULIARU