Prisijunkite prie mūsų

Sveikata

Močiutės paliepimu dabar retai kada išpilu lauk vandenį, likusį nuo bulvių virimo. Ji papasakojo, kaip visą gyvenimą naudojo šį vertingą skystį 

Parašė

-

Bulvės yra neatsiejama lietuviškos virtuvės dalis. Jas valgome kaip garnyrą prie daugybės mėsos ir žuvies patiekalų, pjaustome į įvairias mišraines. Nors dietologai gali sakyti, kad bulvės yra nesveika, kažkodėl šimtus metų tai buvo tikrai maistingas ir daug kartų išmaitinęs produktas, kuris yra gausus mikroelementų, vitaminų ir net gydomųjų savybių. Tikriausiai bėda yra ta, kad šiandien nelabai turime saiko, valgome per daug ir be bulvių suvartojame kur kas nesveikesnių produktų kasdien.

Reklama

Tad paprasta virta bulvė yra tikrai niekuo dėta, kad šiandien esame nutukusi žmonija. Tačiau šiandien ne apie tai. Mano močiutė neseniai apsilankiusi svečiuose pamatė, kaip nupilu vandenį nuo su lupena virtų bulvių į kriauklę. Ji pasibaisėjo, tačiau paklausė manęs, ar aš žinau apie bulvių nuoviro naudą. Kai atsakiau, kad nieko nežinau, ji tik pasijuokė iš manęs, kad gyvename tokiame informacijos amžiuje, tačiau nieko nežinome apie naudingus dalykus, kuriuos žmonės naudojo iš kartos į kartą.

Visiems žinoma, kad verdant produktą, daug jo maistingųjų medžiagų pasišalina į vandenį, kuris dažniausiai būna nupilamas. Tačiau juk verdame kaulų sultinius ir žinome, kad tas skystis yra aukso vertės? Tas pats yra ir verdant bulves.  Bulvių “sultinys” yra visiškai natūralus produktas, naudojamas kompleksiniam daugelio ligų gydymui. Taip pat jo pagrindu ruošiama kosmetika prižiūrėti veido, kūno, plaukų odą. Net senovėje žmonės pastebėjo, kad jei bulvių nuovire laikote rankas, jų oda per kelias minutes tampa švelni ir aksominė. 

Reklama

Net kai kurie dietologai rekomenduoja bent tris kartus per savaitę išgerti stiklinę šilto bulvių nuoviro, kuris suteiks jėgų ir energijos organizmui, padės įveikti fizinio ir emocinio nuovargio požymius, o tai tik teigiamai atsilieps išvaizdai.

 Šio bulvių nuoviro „stebuklingumą“ lemia jo cheminė sudėtis: skystyje yra beveik visi  naudingi elementai ir junginiai, kurie yra neapdorotoje bulvėje. Termiškai apdorojant daugelis mikroelementų patenka į vandenį ir sukuria naujus junginius. Taigi bulvių sultinyje yra vitaminų A, C, H, E, PP, B grupės, nemažai amino rūgščių, todėl reguliarus jo vartojimas, ypač pavasarinio avitaminozės laikotarpiu, padės susidoroti su vitaminų trūkumu organizme.

Be šių naudingų vitaminų ir mikroelementų, nuovire yra 2 g baltymų, 20 g krakmolo, 1 g mineralinės druskos (100 g nuoviro), todėl tai yra vienas iš tų gėrimų, kurie gali greitai suteikti sotumo jausmą. Produktas yra gana kaloringas (33 kcal 100 g) ir daugiausia susideda iš angliavandenių (iki 80%), tad nuoviras gali „pakrauti“ kūną energija, nors dozavimas turėtų būti kiek įmanoma atsargesnis, ypač tiems, kurie linkę turėti antsvorio. 

Kaip jau minėta, bulvių nuoviras turi daug naudingų savybių. Tačiau ši priemonė gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė gydant daugelį ligų ir gydant patologines organizmo būsenas: kvėpavimo sistemos ligas, peršalimą. Šakniavaisiuose esančios veikliosios medžiagos gali įveikti kosulį ir slogą, tad patartina atlikti keletą garų inhaliacijų arba paruošti šildantį kompresą. Be to, daugybė vitaminų, įskaitant tam tikrą vitamino C dalį, stiprina imuninę sistemą ir prisideda prie greitesnio atsigavimo.

Reklama

Šakniavaisiuose esančios medžiagos prisideda prie mikrotraumų ir įpjovimų gijimo, teigiamai veikia epitelio struktūrą. Bulvių nuoviras stiprina kraujagysles, padidina hemoglobino kiekį kraujyje, gerina visos kraujotakos sistemos veiklą. Ir visa tai yra dėl cheminės produkto sudėties, būtent dėl ​​amino rūgščių, kurios sudaro jo sudėtį. Taip pat nuovire lieka iki 70% kalio – būtino mikroelemento normaliai širdies veiklai. Bulvių nuoviras pravers sergantiesiems hipertenzija, nes padeda sumažinti kraujospūdį, taip pat kenčiantiems nuo kraujospūdžio šuolių.

 Bulvių “sultinys” padeda išvalyti visą organizmą pradedant nuo virškinamojo trakto, nes pagerina žarnyno motoriką. Tai yra veiksmingas vaistas gydant opas ir gastritą, nes jo sudėtyje yra daug krakmolo, kuris, patekęs į skrandį, sukuria savotišką apsauginę gleivinės plėvelę. Tas pats nuoviro veikimo mechanizmas padės apsinuodijus toksinais.

Valantis organizmą, bulvių skystis švelniai veikia visus šalinimo organus, skatina jų darbą. Inkstai ir tulžies latakai nėra išimtis. Nuoviras sėkmingai naudojamas ne tik kūno sveikatai gerinti, bet ir odos būklei, plaukų ir nagų struktūrai gerinti. Taigi jo pagrindu paruoštos kaukės padės: susidoroti su odos lupimusi; pašalinti uždegiminius procesus; išgydyti mikrožaizdas ir nudegimus. Reguliariai 10-15 minučių panardinami į skystį nagai nebus tokie trapūs ir mažiau nusausėję. 

Kaip ir bet kuris produktas, bulvių sultinys turi daugybę kontraindikacijų, kurių nepaisydami galite padaryti didelę žalą organizmui. Krakmolas gali išprovokuoti cukraus kiekio kraujyje padidėjimą. Aktyvus organizmo „valymas“ gali sukelti darinių judėjimą išilgai latakų ir kanalų, tad susikaupusius akmenis gali prireikti šalinti chirurginiu būdu. Bulvės sukelia kraujospūdžio sumažėjimą, kuris yra kontraindikuotinas tiems, kurie jau turi žemą kraujospūdį.

Apibendrinant galima pasakyti taip –  viską reikia daryti su saiku ir pasitarus su sveikatos specialistais. Šis straipsnis yra išskirtinai pramoginio/informacinio pobūdžio ir nepakeičia jūsų gydytojo paskirtų rekomendacijų bei gydymo. 

POPULIARU

© 2021 Pertraukele.net - be raštiško sutikimo kopijuoti ar kitaip atgaminti turinį draudžiama